FORMY AKTYWNOŚCI NARCIARSKIEJ

Turystyka narciarska

Dlaczego narty śladowe?

  O większości zdarzeń w naszym życiu decyduje przypadek. I tak było tym razem. Koleżanka zaproponowała wspólny wyjazd w góry, ale zimą i na nartach śladowych. Dla mnie, piechura, to był szok, bo ani doświadczenia, ani sprzętu.  Z tym ostatnim szybko uporałam się. Do dzisiaj przechowuję swoje pierwsze narty „Concordy” – typowe, dość szerokie, drewniane śladówki,z plastikowym ślizgiem. Doświadczenie zdobywałam wraz z upływem kolejnych zim. Znacznie pomogły mi tygodniowe wyjazdy na obóz z instruktorem: jeden organizowany w Dolinie Chochołowskiej i drugi na Turbaczu.

 Zima odkryła przede mną uroki, jakich nie znałam i jakich nie mogłabym poznać, gdyby nie ów szczególny rodzaj nart, jakimi są śladówki. A przy tym wszechobecna cisza, spokój, ślady zwierząt. Zdarzały się i bezśnieżne zimy lub z niewielką ilością śniegu. Co to była za frajda jeździć na znalezionym  płacie śniegu w tę i z powrotem. Nie przeszkadzało nam noszenie nart na plecach w poszukiwaniu kolejnego takiego płata.

Nie byłoby dla mnie narciarstwa, gdyby nie ci, z którymi jeździłam całe lata. Przetrwaliśmy, choć w nieco  zmienionym składzie.  To część scenariusza, jakie pisze życie.

I dalej wędrujemy razem, także poza sezonem zimowym. Narty są wszechobecne, choć nie w sensie fizycznym. Sprawdzamy ścieżki i drogi pod kątem przyszłego sezonu i organizacji wspólnych wyjazdów. Każda pora roku może coś wnieść w nasze życie. Zima pod wieloma względami jest szczególna: niesie rześkość i piękno, jakiego nie zobaczymy w innej porze roku

Renia Marczyk

 Rajdy , spotkania ,  zloty…… 

Szczęśliwie nie tylko my upodobaliśmy sobie turystykę narciarską.

Dzięki temu, że w różnych miejscach Polski  – i nie tylko – są jej miłośnicy, możemy spotykać się i wspólnie wędrować – także na corocznych rajdach – zarówno w górach jak i na nizinach.

           Od wielu już lat „Wędrówki Północy” gromadzą narciarzy z całej Polski, a organizatorzy już dawno przekroczyli wschodnią granicę w poszukiwaniu nowych ciekawych terenów.

Rajdy „Po Jurze” prowadzone są w niezwykle atrakcyjny sposób – po pagórkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej .

Rajdy w Sudetach to „Raj Karkonoski” -gdzie zawsze znajdzie się miejsce dla śladówców no i nasz „Rajd Sudecki” prowadzony w różnych pasmach Sudetów.

Spotkania czytelników „Na Szlaku” – niegdysiejszego miesięcznika turystów (aktualnie w wersji internetowej) to kolejna możliwość współnych wędrówek  narciarskich, w róznych pasmach polskich gór.

Do grupy spotkań rajdowych w górskich terenach – gdzie narta śladowa nie jest czymś dziwnym – zaliczyć też można międzynarodowe zimowe  – zobacz ->    zloty turystów.                                                                                                                              

Biegi narciarskie

Poniższy tekst pochodzi z książeczki Grzegorza Sadowskiego ” Na nartach śladowych”.

„Biegi narciarskie zaliczane do konkurencji klasycznych wyczynu sportowego odbywają się na odpowiednio przygotowanych trasach, które powinny być dostatecznie szerokie i dobrze utwardzone. Przygotowują je specjalne ratraki i skutery śnieżne. W zależności od poziomu zawodów wymagana jest odpowiednia długość i stopień trudności tych tras. W biegach narciarskich może być stosowana technika klasyczna lub dowolna w zależności od wcześniejszych ustaleń organizatora zawodów. Technika dowolna daje możliwość wyboru między techniką klasyczną a łyżwową. W związku z tym, że ten drugi sposób poruszania się na nartach jest szybszy zawodnicy najczęściej wybierają technikę łyżwową. Bardziej amatorską formą wyczynu sportowego są narciarskie biegi masowe, które przeprowadza się ze startu wspólnego. Są one bardzo popularne i organizuje się je w wielu krajach Europy, Ameryki Północnej a nawet Azji i Australii. Uczestniczą w nich zarówno zawodnicy jak i tysiące ludzi zróżnicowanych pod względem wieku oraz poziomu zaawansowania technicznego i kondycyjnego. W organizowanych w Polsce narciarskich biegach masowych uczestniczy coraz więcej osób. Do najbardziej popularnych zalicza się Bieg Piastów, który odbywa się w Jakuszycach, Bieg Gwarków w Andrzejówce i Bieg Gąsieniców w Zakopanem. Udział w tych zawodach pozwala sprawdzić i porównać sportowe możliwości. Do uczestnictwa w nich przyciąga specyficzna atmosfera, niezapomniane przeżycia, satysfakcja z pokonania niejednokrotnie maratońskiego dystansu oraz możliwość zmagania się z trudnymi warunkami atmosferycznymi”.
Nie będziemy wymieniać wszystkich biegów w klasyfikacji World i Euroloppet  Do klasyfikacji Euroloppet należy m.in. bieg Piastów. Technikę klasyczną i łyżwową gorąco polecamy opanować pod okiem instruktora na trasach biegu Piastów. Taki instruktaż ogromnie się przydaje. W ramach instruktażu uzyskamy również fachowe informacje dotyczące optymalnych zakupów sprzętu narciarskiego oraz zastosowania smarów narciarskich.”

Narciarskie biegi na orientację

W KTN Psie Pole w narciarskich biegach na orientację specjalizuje się i startuje ze znakomitymi rezultatami nasz kolega klubowy Kazimierz Dura. Poniżej garść podstawowych informacji przybliżających tę dyscyplinę. W przypadku zainteresowania szczegółami prosimy o kontakt mailowy na nasz klubowy adres pocztowy. Narciarskie zawody na orientację są jedną z form imprez na orientację, podczas której zawodnik samodzielnie przy pomocy nart zimą pokonuje zaznaczoną na mapie trasę, odnajdując wszystkie punkty kontrolne na niej zaznaczone wg kolejności. O wyniku decyduje czas pokonania trasy.

Długości tras podawane są w linii prostej łączącej po kolei start, wszystkie punkty i metę. Rzeczywiste odległości pokonywane przez zawodników zależą do indywidualnego wyboru trasy biegowej i mogą być nawet dwukrotnie dłuższe. Zawody dzieli się ze względu na formę na indywidualnei sztafetowe, a ze względu na długość trasy na krótkodystansowe i klasyczne. Zawodnicy startują w podziale na płeć, w kategoriach wg wieku 12, 14, 16, 18, 20, 21
oraz 35 lat aż do 60 lat (w przedziałach co 5 lat) – czyli jest to sport na całe życie i rodzinny. Teren zawodów zawiera dużą ilość dróg, która pozwala na ustawienie trasy. W zawodach używa się map o skali 1:10 000 i 1:15 000. co umożliwia założenie gęstej i łatwo czytelnej sieci śladów narciarskich. W terenie zawodów sieci śladów zakłada się przy pomocy
ratraka i skutera śnieżnego lub śladu narciarskiego, wykorzystując również istniejące drogi i ścieżki w terenie leśnym. Sieci założonych śladów zaznacza się na mapie kreską w kolorze
zielonym, której rodzaj mówi o szerokości śladu narciarskiego, umożliwiającego dobre lub średnie warunki do biegu techniką łyżwową czy tylko klasyczną. Sprzęt do narciarskiego biegu na orientację jest taki sam, jak używany w narciarstwie biegowym, poza tym zawodnik wyposażony jest w kompas, mapnik mocowany na piersi oraz numer startowy na prawej nodze. Zawodnik posługuje się mapą w celu nawigacji i korzystając z dróg i założonych śladów zalicza trasę złożoną z punktów kontrolnych, które zawsze znajdują się na ścieżkach. Punkt kontrolny składa się z zawieszonego 1,5 m nad ziemią, dobrze widocznego biało czerwonego lampionu i perforatora do potwierdzenia karty startowej. Po otrzymaniu mapy na starcie – zawodnik pokonuje trasę wg kolejności wynikającej z naniesienia punktów na mapę, rozwiązując problem wyboru wariantu dobiegu do punktu kontrolnego, łącznie z oceną różnic wysokości i potwierdza obecność na punkcie kontrolnym na karcie startowej (lub stosowanym już systemem elektronicznym).